GEORGE OCCASIONAL CHAIR
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Inspired by Nana Ditzel in 1920’s, the George Side Chair has soft curves that lend the air of comfort while the refined lines make this piece a classic, modern heirloom. Also available is the George Bench.
Product Details
| Dimensions | W 28.5in D 25in H 29.75in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Weight | 61 lb |
| Volume | 32.57 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 41 sq. ft |
Additional information
| Weight | 61 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 28.5 × 29.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Detail Color |
Truffle |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields