SOFIA STOOL
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Sofia Stool by Kim Scodro is a jewelry item that adds interest to any living environment. With the shapely “X” shaped base terminating in beautiful Antique Brass ferrules, this stool is not only beautiful but also functional. Truffle finish standard.
Product Details
| Dimensions | W 24in D 19.25in H 20.5in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| SeatType | Tight |
| Weight | 38 lb |
| Volume | 12.83 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 38 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 19.25 × 24 × 20.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Pink |
| Detail Color |
Dove White |
| Collection |
Kim Scodro Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields