Armstrong Linear Chandelier – 244994-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Matte glass spheres seem to extend and reach across smooth brass rods. Each globe is individually blown, shaped and sculpted by hand through a one-hour process. Matte globes are specially manufactured to evenly diffuse light. The finish on the brass frame is achieved through a specialized process that turns the brass into an almost black hue before the rod is polished smooth. Brass and glass are 98% recyclable. Designed and sustainably made in Poland by Schwung. This piece is compatible with sloped ceilings.
Product Details
| Weight (kg) | 17 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 38.25 lb |
| Volume (cu. ft.) | 24.33 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.689 m³ |
| Color | Black Gunmetal, Opal Matte Glass |
| Material | Brass, Glass |
| Dimensions (Imperial, inch) | 64.25″w x 30.25″d x 28.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 163.2 cm w x 76.8 cm d x 73.0 cm h |
| Weight | 38.25 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30.25 × 64.25 × 28.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Silver |
| Detail Color |
Black Gunmetal ,Opal Matte Glass |
| Style |
Mid-Century Modern |
"*" indicates required fields