HOLLY EXPOSED LEG OTTOMAN
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Holly Ottoman has a companion Holly Chair with their exposed, tapered legs. The Holly is available in various configurations including a skirted chair, skirted swivel, skirted glider swivel and matching skirted ottoman. Spring-Down seat cushion standard on chair. Ottoman standard in Classic cushion. Optional NS-08 nail head trim shown.
Product Details
| Dimensions | W 24in D 18in H 19.75in |
|---|---|
| Wood Species | Maple Solids |
| Weight | 35 lb |
| Volume | 12.36 ft³ |
| COM | 2.5 yd |
| COL | 36 sq. ft |
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 18 × 24 × 19.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Mariette Himes Gomez Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields