Dodie Chandelier – 236830-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
This modern-meets-traditional chandelier features a smooth jet black iron frame that contrasts perfectly with tapered, 100% cotton linen shades. Includes additional piping for adjustability from 49.75″ to maximum hanging length of 85.75″. This piece is compatible with sloped ceilings.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 12.897 lb |
| Volume (cu. ft.) | 17.73 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.502 m³ |
| Color | Jet Black |
| Material | Iron |
| Dimensions (Imperial, inch) | 48.00″w x 48.00″d x 13.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 121.9 cm w x 121.9 cm d x 34.9 cm h |
Additional information
| Weight | 12.897 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 48 × 48 × 13.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Jet Black |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Dodie |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields