Convex Wall Mirror – 241601-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A slim frame in black-finished iron cradles this oversized mirror’s convex curve. Bold yet refined, it amplifies space and light as a captivating focal point.
Product Details
| Weight (kg) | 26 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 56.306 lb |
| Volume (cu. ft.) | 17.83 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.505 m³ |
| Color | Iron Matte Black |
| Material | Iron, Mirror |
| Dimensions (Imperial, inch) | 46.50″w x 5.00″d x 46.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 118.1 cm w x 12.7 cm d x 118.1 cm h |
Additional information
| Weight | 56.306 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 5 × 46.5 × 46.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Iron Matte Black |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields