Louis XVI Sq Back Dining Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
There is a sophistication about squares with its thoughtful geometry and the severity of the crisp lines. The way they frame upholstery on a chair back with such grace and charm. Those elements are the underlying strength of the classic Louis XVI square back designs that inspired this chair. Perfectly proportioned and regally restrained, this square back features clean lines accented by simple scroll arms, fluted and tapered legs and a recessed outback.
Product Details
| Dimensions | W 23.5in D 23in H 37.75in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 52 lb |
| Volume | 24.75 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 27 sq. ft |
| Weight | 52 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 23.5 × 37.75 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Oxford |
| Collection |
Atelier Upholstery Collection |
"*" indicates required fields