Tamula Table Lamp
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Heavily textured ceramic base finished in a distressed blue-gray glaze with rust bronze undertones, accented with brushed nickel plated details. The round hardback drum shade is a light beige linen fabric with natural slubbing.
Product Details
| Dimensions | 27H, SHADE 11H X 19 Dia. (in) |
|---|---|
| UPC Number | 792977798720 |
| Weight | 18 lbs |
| Bulb Qty | 1 |
| Bulb Type | E26 (STANDARD) |
| Socket Type | 3-WAY |
| Switch Type | SOCKET SWITCH |
| Wattage | 150W |
Additional information
| Weight | 18 lbs |
|---|---|
| Brand |
Uttermost |
| Color |
Cream |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Tamula |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields