Juna Dining Chair – 251406-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
251406-001
Category: Chairs & Benches
Tags: Chairs & Benches, Four Hands, Laughlin Ochre, Vintage Brown Oak, Yellow
Description
Simply shaped with organic detailing, this dining chair finds character in a subtle bean-shaped back rest and tapered wooden frame. The silhouette brings softness in an upholstered back and seat. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands.
Product Details
| Weight (kg) | 8 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 17.64 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.24 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.29 m³ |
| Color | Laughlin Ochre, Vintage Brown Oak |
| Material | 97% Polyester, 3% Flax/Linen, Solid Oak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.25″w x 23.00″d x 32.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 48.9 cm w x 58.4 cm d x 81.9 cm h |
Additional information
| Weight | 17.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19.25 × 32.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Yellow |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields