Unanimity I by FH Art Studio – 235638-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A play with light and shadow. Hand-crinkled and distressed laser-cut canvas crafts a unique feel for character and depth. If not currently in stock, this texture-enhanced piece ships within three weeks. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 4.1 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.116 m³ |
| Color | Natural 2.5 Maple, Ivory, Matte Canvas |
| Material | American Maple, Linen Backer, Matte Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 40.00″w x 2.50″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 101.6 cm w x 6.4 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 40 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Ivory ,Matte Canvas ,Natural 2.5 Maple |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields