Asher Dining Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Asher Arm Chair blends sculptural elegance with inviting comfort. Its gracefully curved arms, tight back with subtle lumbar support and channel top in-back, and custom-fitted browned steel ferrules create a sense of effortless luxury. Framing an expertly upholstered seat, the chair is thoughtfully proportioned and meticulously crafted, making it a refined addition to both formal sitting areas and contemporary spaces.
Product Details
| Dimensions | W 25in D 26.5in H 34.5in |
|---|---|
| Wood Species | Oak Solids |
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 45 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 4 yd |
| COL | 59 sq. ft |
| Weight | 45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26.5 × 25 × 34.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields