The Clearing by Aileen Fitzgerald – 235557-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Inspired by the Texas Hill Country, Austin-based artist and registered nurse Aileen Fitzgerald paints atmospheric landscapes reminiscent of early Impressionism with a heavy emphasis on light. Framed within rustic walnut for a gallery-quality look. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 20 lb |
| Volume (cu. ft.) | 3.64 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.103 m³ |
| Color | Rustic 2.5 Walnut, Matte Canvas |
| Dimensions (Imperial, inch) | 30.00″w x 2.50″d x 40.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 76.2 cm w x 6.4 cm d x 101.6 cm h |
| Material | Walnut, Matte Canvas |
Additional information
| Weight | 20 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 30 × 40 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Matte Canvas ,Rustic 2.5 Walnut |
| Style |
Rustic |
| Collection |
The Clearing |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields