Klio Dining Side Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Klio is the epitome of elegance and comfort, designed for both refined dining and relaxed gatherings. With its graceful curves and tailored upholstery, the Klio Dining Side Chair invites guests to linger, offering exceptional comfort with a sculpted silhouette. Thoughtfully proportioned and meticulously constructed in solid White Oak and browned steel metal accents, Klio blends seamlessly into a range of interiors, from contemporary to transitional, making it a timeless investment in both form and function.
Product Details
| Wood Species | Oak Solids |
|---|---|
| Weight | 40 lb |
| Volume | 25.3 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
| Dimensions | W 22in D 21in H 32.5in |
| Weight | 40 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21 × 22 × 32.5 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Collection |
Ray Booth® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields