Indirect by Dan Hobday – 239024-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
239024-001
Category: Art
Tags: Art, Brown, Four Hands, Vertical Grain 2.5 White Oak, Textured Fine Art Paper, Clear Acrylic Glazing
Description
Artist Dan Hobday finds inspiration in the coastal landscapes of his hometown of Devon, England. This linear, geometrically inspired abstract is printed on fine art paper with a deckled edge and float mounted for a gallery-quality look. If not currently in stock, this piece ships within three weeks. Handmade in Austin, Texas.
Product Details
| Weight (kg) | 16 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 35 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.97 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.254 m³ |
| Color | Vertical Grain 2.5 White Oak, Textured Fine Art Paper, Clear Acrylic Glazing |
| Material | Vertical Grain White Oak, Textured Fine Art Paper, Acrylic Glazing |
| Dimensions (Imperial, inch) | 48.00″w x 2.50″d x 60.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 121.9 cm w x 6.4 cm d x 152.4 cm h |
Additional information
| Weight | 35 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 2.5 × 48 × 60 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Clear Acrylic Glazing ,Textured Fine Art Paper ,Vertical Grain 2.5 White Oak |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields