Jules Armless Loveseat
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The iconic Jules series is defined by its incredible comfort and elegant shape. The Jules Program has been reimagined with a configurable chair, ottoman, sofa and sectional program with a selection of distinctive arms and bases. The arms and bases provide the ability to customize the Jules from traditional to modern and formal to casual. Offered in a 40″ depth or 43″ depth, 3 back cushion border options, and 5 base options.
Product Details
| Dimensions | W 52in D 40in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Ash Solids |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Goose Feather |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Spring-Down |
| Weight | 146 lb |
| Volume | 86.08 ft³ |
| COM | 10.5 yd |
| COL | 171 sq. ft |
| Weight | 146 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 40 × 52 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Walnut / Walnut |
| Collection |
Hickory Chair Upholstery Collection |
"*" indicates required fields
