Mila Skirted Dining Arm Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
Suzanne Kasler designed the Mila skirted dining chair to appear more like a lounge chair, yet scaled for a dining table so one can sit and linger comfortably. Mila is standard with a reversible, weltless classic knife-edge seat cushion, a dressmaker skirt, and a 10″ x 16″ goose-down kidney pillow. Standard with casters. Option to remove casters at no charge.
Product Details
| Dimensions | W 24.5in D 30in H 38in |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Classic Seat |
| Weight | 85 lb |
| Volume | 49.75 ft³ |
| COM | 7 yd |
Additional information
| Weight | 85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 30 × 24.5 × 38 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Suzanne Kasler® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields