INGA M2M
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
10” Increments starting at 30” (Shown) to 120”. The Inga Banquette series includes not only a 60-inch banquette and corner chair, but is also M2M® Made to Measure allowing you to create the perfectly sized solution for your room. Inga was designed to have generous channels across the back that would create a beautiful scalloped shape along the top edge. Inga sits upon hand-turned round tapered legs that are fitted with custom-made Platinum ferrules.
Product Details
| Wood Species | Maple Solids |
|---|---|
| Back Type | Tight |
| SeatType | Tight |
| Weight | 108 lb |
| Volume | 86.07 ft³ |
| COM | 8.5 yd |
| COL | 135 sq. ft |
| Dimensions | W 120in D 31in H 36.25in |
| Weight | 108 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 31 × 120 × 36.25 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Blue |
| Detail Color |
Kohl |
| Collection |
Hable® Upholstery Collection |
"*" indicates required fields