Union Bar + Counter Stool – 107656-024
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
107656-024
Category: Barstools
Tags: Barstools, Black, Distressed Black, Warm Parawood, Four Hands
Description
Slim styling meets color contrast for effortless impact. Warm ash framing supports a saddle-style seat of distressed black faux leather. 26″H.
Product Details
| Weight (kg) | 5 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 11.02 lb |
| Volume (cu. ft.) | 6.39 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.181 m³ |
| Color | Distressed Black, Warm Parawood |
| Material | 85% Polyester, 15% Polyurethane Fibre, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.00″w x 15.00″d x 26.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 45.7 cm w x 38.1 cm d x 66.0 cm h |
Additional information
| Weight | 11.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 26 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Black ,Warm Parawood |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields