Union Bar + Counter Stool – 107656-023
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
107656-023
Category: Barstools
Tags: Barstools, Cream, Essence Natural, Light Carbon Parawood, Four Hands
Description
Slim styling meets color contrast for effortless impact. Light carbon-finished oak framing supports a saddle-style seat of natural-toned upholstery.
Product Details
| Weight (kg) | 5 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 11.02 lb |
| Volume (cu. ft.) | 6.39 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.181 m³ |
| Color | Essence Natural, Light Carbon Parawood |
| Material | 49% Viscose (Rayon), 22% Flax/Linen, 18% Polyester, 11% Cotton, Solid Parawood |
| Dimensions (Imperial, inch) | 18.00″w x 15.00″d x 26.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 45.7 cm w x 38.1 cm d x 66.0 cm h |
Additional information
| Weight | 11.02 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 15 × 18 × 26 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Essence Natural ,Light Carbon Parawood |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields