SCARLETTE BAR STOOL
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
The Scarlette Bar Stool are carved from European Beech and accented with heavy duty return swivels forged from high strength steel with smooth motion ball bearings. The footrest is protected with a standard Antique Brass stretcher guard clear coated to decrease wear.
Product Details
| Dimensions | W 19in D 21.5in H 48in |
|---|---|
| Wood Species | Beech Solids |
| Back Type | Tight |
| Weight | 50 lb |
| Volume | 27 ft³ |
| COM | 2 yd |
| COL | 32 sq. ft |
Additional information
| Weight | 50 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 21.5 × 19 × 48 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Nickel |
| Collection |
Pearson® Upholstery Collection |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields