Build Your Own: Roma Outdoor Sectional – 226936-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
226936-001
Category: Outdoor Sectionals
Tags: Faye Ash, Natural Teak, Four Hands, Gray, Outdoor Sectionals
Description
A modern take on mid-century Italian design, soft volume and exaggerated proportions fuse for a sculpted look and playful feel. Atop a plinth-style teak base, outdoor-friendly seating features dramatic tufting for a padded sit, indoors and out. Corner piece to matching sectional. Cover or store inside during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 26 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 56.5 lb |
| Volume (cu. ft.) | 26.84 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.76 m³ |
| Color | Faye Ash, Natural Teak |
| Material | 100% Olefin, Solid Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 36.50″w x 36.50″d x 27.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 92.7 cm w x 92.7 cm d x 69.8 cm h |
Additional information
| Weight | 56.5 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 36.5 × 36.5 × 27.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Faye Ash ,Natural Teak |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields