Build Your Own: Grant Outdoor Sectional – 230628-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Description
A modern essential for outdoor with a casual look to channel relaxed California lounging. Slipcovers with a knife-edge detail offer a simplified look that prioritizes comfort and practicality. Covered in 100% olefin, known for its UV-resistant, water-repellent and quick-drying abilities. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 25 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 54.92 lb |
| Volume (cu. ft.) | 31.36 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.888 m³ |
| Color | Faye Ash |
| Material | 100% Olefin |
| Dimensions (Imperial, inch) | 39.75″w x 39.75″d x 31.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 101.0 cm w x 101.0 cm d x 80.0 cm h |
Additional information
| Weight | 54.92 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 39.75 × 39.75 × 31.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Faye Ash |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields