Haret Outdoor Loveseat – Smoke Grey
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
The Haret series is an elegant metal outdoor collection with a distinctive signature fretwork on the seat, back and tops of each piece and with lyrical lines of the arms, legs and top rails of the upholstered pieces. The Haret Love Seat is standard with two DryTech seat and back cushions. The Haret series is made from cast aluminum and solids. Smoke Grey finish. Also available in Cloud White finish.
Product Details
| Dimensions | W 58in D 34in H 35in |
|---|---|
| Wood Species | Powder Coated Aluminum |
| Back Type | Loose |
| Back Fill | Dry-Tech Fiber |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Dry-Tech Spring |
| Weight | 100 lb |
| Volume | 62.12 ft³ |
| COM | 4.5 yd |
| Weight | 100 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 58 × 35 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
White |
| Collection |
Hable® Outdoor Collection |
"*" indicates required fields
