Otero Outdoor Round Dining Table – 226294-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
226294-001
Category: Outdoor Dining Tables
Tags: Four Hands, Matte Stone, Blanc Stone, Outdoor Dining Tables, White
Description
Bring a touch of industrialism to outdoor styling. A monolithic dining table of solid concrete features raw edging for texture and novelty alike, with a smooth, clean surface. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 143 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 316.36 lb |
| Volume (cu. ft.) | 51.59 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.461 m³ |
| Color | Matte Stone, Blanc Stone |
| Material | Solid Concrete |
| Dimensions (Imperial, inch) | 60.00″w x 60.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 152.4 cm w x 152.4 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 316.36 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 60 × 60 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
White |
| Detail Color |
Blanc Stone ,Matte Stone |
| Style |
Industrial |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields