Marsh Outdoor Dining Table-55” – 251184-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
251184-001
Category: Outdoor Dining Tables
Tags: Four Hands, Gray, Outdoor Dining Tables, Textured Sandy Grey
Description
A two-tiered taper defines the pedestal of this outdoor dining table. Cast concrete mimics a natural marble with lots of movement and texture. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 117 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 257.94 lb |
| Volume (cu. ft.) | 28.6 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.81 m³ |
| Color | Textured Sandy Grey |
| Material | Solid Concrete |
| Dimensions (Imperial, inch) | 55.00″w x 55.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 139.7 cm w x 139.7 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 257.94 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 55 × 55 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields