Encino Outdoor Dining Table – 232337-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
232337-003
Category: Outdoor Dining Tables
Tags: Brown, Four Hands, Outdoor Dining Tables, Stained Heritage Brown-FSC
Description
Thick, bold slabs of reclaimed wood and wide slats give this dining table its rich, organic character. A natural-toned heritage brown finish highlights the wood’s original knots and grains, making it a great addition to dining outdoors. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 116 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 256.04 lb |
| Volume (cu. ft.) | 32.28 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.914 m³ |
| Color | Stained Heritage Brown-FSC |
| Material | Solid FSC®-Reclaimed Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 108.00″w x 42.00″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 274.3 cm w x 106.7 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 256.04 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42 × 108 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Stained Heritage Brown-FSC |
| Style |
Rustic |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields