Sherwood Outdoor Dining Chair, Weathered Grey – 223161-012
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
223161-012
Category: Outdoor Dining Chairs
Tags: Cream, Four Hands, Outdoor Chairs, Venao Ivory, Weathered Grey-FSC, Dark Grey Rope
Description
Dine in style, indoors and out. Solid FSC-certified teak framing features modern rope detailing and UV-resistant, water-repellent seat cushioning. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use. Our Weatherproof Outdoor Dining Chair Cover in size small fits this chair.
Product Details
| Weight (kg) | 8 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 16.73 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.24 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.29 m³ |
| Color | Venao Ivory, Weathered Grey-FSC, Dark Grey Rope |
| Material | 100% Olefin, Solid FSC®-Certified Teak, 100% Polypropylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.75″w x 24.50″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 50.2 cm w x 62.2 cm d x 86.4 cm h |
Additional information
| Weight | 16.73 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 19.75 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dark Grey Rope ,Venao Ivory ,Weathered Grey-FSC |
| Style |
Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields