Quaid Outdoor Woven Dining Chair – 248905-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Easy drum-style seating gets a textural upgrade on this outdoor dining chair. Faux hyacinth weaves into a playful potato chip-shaped back and wrapped 360-swivel base, finished in an Italian high-performance upholstery seat and loose back cushion. Sustainably made with zero waste, luxurious Italian upholstery places a new and unique spin on indoor/outdoor seating, offering soft, durable fabric that’s highly resistant to sun, stains, mold and abrasion. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 32.85 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.5 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.354 m³ |
| Color | Alessi Buff, Faux Dark Hyacinth |
| Material | 100% Polypropylene, 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 24.00″w x 26.00″d x 30.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 61.0 cm w x 66.0 cm d x 77.5 cm h |
| Weight | 32.85 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 26 × 24 × 30.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Alessi Buff ,Faux Dark Hyacinth |
| Style |
Contemporary |
"*" indicates required fields