Porto Outdoor Dining Chair – 102492-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
102492-005
Category: Outdoor Dining Chairs
Tags: Brown, Ellor Brown, Bronze, Khaki Rope, Four Hands, Outdoor Chairs
Description
The perfect place for outdoor daydreaming. A beautiful rope-based design is woven across a durable aluminum frame in a rich bronze finish. Topped with a wide cushion and throw pillows, all upholstered in 100% olefin, known for its UV-resistant, water-repellent and quick-drying abilities
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 18.89 lb |
| Volume (cu. ft.) | 17.59 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.498 m³ |
| Color | Ellor Brown, Bronze, Khaki Rope |
| Material | 100% Olefin, Aluminum, 100% Polypropylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.50″w x 25.50″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 64.8 cm w x 64.8 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 18.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 25.5 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Bronze ,Ellor Brown ,Khaki Rope |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields