Porto Outdoor Dining Chair – 102492-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
102492-002
Category: Outdoor Dining Chairs
Tags: Cream, Faye Sand, White Aluminum, Ivory Rope, Four Hands, Outdoor Chairs
Description
Add a dash of modernity to outdoor dining. Finished in a crisp, clean white, linear aluminum framing welcomes weather-resistant sand-colored cushioning, for a fresh, fluid look. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 9 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 18.89 lb |
| Volume (cu. ft.) | 17.59 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.498 m³ |
| Color | Faye Sand, White Aluminum, Ivory Rope |
| Material | 100% Olefin, Aluminum, 100% Polypropylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 25.50″w x 25.50″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 64.8 cm w x 64.8 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 18.89 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25.5 × 25.5 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Faye Sand ,Ivory Rope ,White Aluminum |
| Style |
Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields