Portia Outdoor Dining Chair – 106915-011
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106915-011
Category: Outdoor Dining Chairs
Tags: Black, Four Hands, Outdoor Chairs, Tanned Weave, Natural Black
Description
Strike a pose. Finished in a neutral tan, all-weather wicker seating curves into a sultry “S” for shapely intrigue, indoors or out. Cover or store inside during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 15 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 33.29 lb |
| Volume (cu. ft.) | 12.32 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.349 m³ |
| Color | Tanned Weave, Natural Black |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.50″w x 27.00″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 52.1 cm w x 68.6 cm d x 86.4 cm h |
| Material | 100% Polyethylene, Steel |
Additional information
| Weight | 33.29 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27 × 20.5 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Natural Black ,Tanned Weave |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields