Miller Outdoor Dining Chair – 226842-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
226842-002
Category: Outdoor Dining Chairs
Tags: Faye Ash, Bronze, Ivory Rope, Four Hands, Gray, Outdoor Chairs
Description
Make a beautifully monochromatic statement, indoors or out. Finished in a light taupe, slim, bronzed aluminum frames all-weather wicker seating with a top cushion for added comfort. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use. Our Weatherproof Outdoor Dining Chair Cover in size small fits this chair.
Product Details
| Weight (kg) | 5 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 10.64 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.16 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.231 m³ |
| Color | Faye Ash, Bronze, Ivory Rope |
| Material | 100% Olefin, Aluminum, 100% Polypropylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.00″w x 22.00″d x 35.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 48.3 cm w x 55.9 cm d x 88.9 cm h |
Additional information
| Weight | 10.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19 × 35 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Bronze ,Faye Ash ,Ivory Rope |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields