Miller Outdoor Dining Chair – 226842-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
226842-001
Category: Outdoor Dining Chairs
Tags: Cream, Faye Sand, Dove Taupe, Ivory Rope, Four Hands, Outdoor Chairs
Description
Make a beautifully monochromatic statement, indoors or out. Finished in a light taupe, slim, airy aluminum frames all-weather wicker seating with a top cushion for added comfort. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use. Our Weatherproof Outdoor Dining Chair Cover in size small fits this chair.
Product Details
| Weight (kg) | 5 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 10.64 lb |
| Volume (cu. ft.) | 8.16 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.231 m³ |
| Color | Faye Sand, Dove Taupe, Ivory Rope |
| Material | 100% Olefin, Aluminum, 100% Polypropylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.00″w x 22.00″d x 35.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 48.3 cm w x 55.9 cm d x 88.9 cm h |
Additional information
| Weight | 10.64 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 22 × 19 × 35 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Dove Taupe ,Faye Sand ,Ivory Rope |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields