Lomas Outdoor Dining Chair – 226835-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
226835-004
Category: Outdoor Dining Chairs
Tags: Four Hands, Gray, Outdoor Chairs, Vintage Coal, Black Teak
Description
Slim, tapered teak frames this woven all-weather wicker outdoor dining chair. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use. Our Weatherproof Outdoor Dining Chair Cover in size small fits this chair.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 14.11 lb |
| Volume (cu. ft.) | 9.92 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.281 m³ |
| Color | Vintage Coal, Black Teak |
| Material | 100% Polyethylene, Solid Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 19.00″w x 23.00″d x 34.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 48.3 cm w x 58.4 cm d x 86.4 cm h |
Additional information
| Weight | 14.11 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 23 × 19 × 34 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Black Teak ,Vintage Coal |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields