Granger Outdoor Dining Chair – 243474-007
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
French vintage inspiration embodies the streamlined silhouette of this metal-framed outdoor dining chair. A low profile with understated turned leg details supports subtly striped cushions with a bolster back pillow for an updated look. Sustainably made with zero waste, luxurious Italian upholstery places a new and unique spin on indoor/outdoor seating, offering soft, durable fabric that’s highly resistant to sun, stains, mold and abrasion. Cover or store inside during inclement weather and when not in use. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 27.56 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.42 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.38 m³ |
| Color | Ambro Stripe, Matte Gunmetal |
| Material | 100% Polypropylene, Aluminum |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.75″w x 25.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.2 cm w x 63.5 cm d x 78.7 cm h |
| Weight | 27.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 21.75 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
White |
| Detail Color |
Ambro Stripe ,Matte Gunmetal |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Granger |
"*" indicates required fields