Granger Outdoor Dining Chair – 243474-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
French vintage inspiration embodies the streamlined silhouette of this metal-framed outdoor dining chair. A low profile with understated turned leg details supports washable and natural hemp-upholstered cushions. Cover or store inside during inclement weather and when not in use. A design collaboration by Amber Lewis and Four Hands. This item has limited online distribution and may not be sold on websites without prior approval. Visit the FAQ page in our Help Center for more details.
Product Details
| Weight (kg) | 13 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 27.56 lb |
| Volume (cu. ft.) | 13.42 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.38 m³ |
| Color | Bombay Flax, Matte Gunmetal |
| Material | 100% Hemp, Aluminum |
| Dimensions (Imperial, inch) | 21.75″w x 25.00″d x 31.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 55.2 cm w x 63.5 cm d x 78.7 cm h |
| Weight | 27.56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 25 × 21.75 × 31 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Bombay Flax ,Matte Gunmetal |
| Style |
Transitional |
| Collection |
Granger |
"*" indicates required fields