Delmar Outdoor Dining Chair – 106976-007
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106976-007
Category: Outdoor Dining Chairs
Tags: Brown, Four Hands, Khaki Rope, Natural Teak-FSC, Outdoor Chairs
Description
Simply stylish, indoors or out. Natural FSC®-certified teak frames woven khaki rope, making a texture-driven statement. Cover or store inside during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 6 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 13.01 lb |
| Volume (cu. ft.) | 10.1 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.286 m³ |
| Color | Khaki Rope, Natural Teak-FSC |
| Material | 100% Polypropylene, Solid FSC®-Certified Teak |
| Dimensions (Imperial, inch) | 20.50″w x 24.25″d x 35.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 52.1 cm w x 61.6 cm d x 88.9 cm h |
Additional information
| Weight | 13.01 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.25 × 20.5 × 35 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Khaki Rope ,Natural Teak-FSC |
| Style |
Scandinavian |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields