Aswan Outdoor Dining Chair
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
Distinctive details set the Aswan Outdoor Dining Chair apart. It has a beautiful balanced geometry. The seat is defined by chamfered edges on the solid teak frame that continue toward its slatted seat with a comfortable Dry-Tech™ seat cushion. The shape of the gently curved back allows for ergonomic comfort and is complemented by the distinctive fretwork pattern. The Aswan Dining Chair’s silhouette showcases the finest of details, from the elongating chamfer running top to bottom on the inside edge of the back legs, to the delicate chamfers bordering the top edge of the back legs, open fretwork of the back and finishing with a dynamically shaped seat. Standard with a loose DryTech seat cushion with ties. The Aswan Outdoor Dining Chair is the perfect compliment to the Aswan Outdoor Dining Table. custom fitted protective cover is sold separately as HCD8800-02-PC.
Product Details
| Dimensions | W 21.5in D 24.5in H 36in |
|---|---|
| Wood Species | Teak Solids |
| SeatType | Loose |
| Seat Fill | Dry-Tech Foam |
| Weight | 42 lb |
| Volume | 17.2 ft³ |
| COM | 1.5 yd |
| Weight | 42 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 24.5 × 21.5 × 36 in |
| Brand |
Hickory Chair |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
Driftwood Teak |
| Collection |
Hable® Outdoor Collection |
"*" indicates required fields
