Tahana Outdoor Metal Chair – 248157-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
An outdoor armchair features a distinctive three-leg design and curved seat back, crafted from bronzed aluminum. Thick box cushioning is upholstered in a specialized high-performance fabric. Sustainably made with zero waste, luxurious Italian upholstery places a new and unique spin on indoor/outdoor seating, offering soft, durable fabric that’s highly resistant to sun, stains, mold and abrasion. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 25 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 56 lb |
| Volume (cu. ft.) | 24.97 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.707 m³ |
| Color | Casa Grey, Bronze |
| Material | 100% Olefin, Aluminum |
| Dimensions (Imperial, inch) | 37.00″w x 34.50″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 94.0 cm w x 87.6 cm d x 76.2 cm h |
| Weight | 56 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.5 × 37 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Bronze ,Casa Grey |
| Style |
Contemporary |
"*" indicates required fields