Soren Outdoor Chair – 225398-005
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
225398-005
Category: Outdoor Chairs
Tags: Cream, Faye Sand, Natural Teak-FSC, Ivory Strap, Four Hands, Outdoor Chairs
Description
Bring sophistication to the great outdoors. Clean, wide framing of FSC-certified teak splays for angular intrigue, with sand-colored seating and ivory strap detailing. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 31 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 67.57 lb |
| Volume (cu. ft.) | 30.65 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.868 m³ |
| Color | Faye Sand, Natural Teak-FSC, Ivory Strap |
| Material | 100% Olefin, Solid FSC®-Certified Teak, 100% Polypropylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.50″w x 42.50″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 85.1 cm w x 108.0 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 67.57 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 42.5 × 33.5 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Faye Sand ,Ivory Strap ,Natural Teak-FSC |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields