Sherwood Outdoor Chair, Washed Brown – JSOL-10002K-562
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
JSOL-10002K-562
Category: Outdoor Chairs
Tags: Four Hands, Gray, Outdoor Chairs, Venao Charcoal, Washed Brown-FSC, Grey Rope
Description
Modern materials ready a stylish silhouette for the outdoors. Washed brown teak forms a clean frame for UV-resistant and water-repellent Sunproof fabric in an inviting charcoal. Cover or store indoors during inclement weather. Our Weatherproof Outdoor Chair Cover in size medium fits this chair. Our Weatherproof Outdoor Chair Cover in size medium fits this chair.
Product Details
| Weight (kg) | 20 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 44.21 lb |
| Volume (cu. ft.) | 21.68 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.614 m³ |
| Color | Venao Charcoal, Washed Brown-FSC, Grey Rope |
| Material | 100% Olefin, Solid FSC®-Certified Teak, 100% Polypropylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 33.00″w x 34.25″d x 30.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 83.8 cm w x 87.0 cm d x 76.2 cm h |
Additional information
| Weight | 44.21 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.25 × 33 × 30 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Grey Rope ,Venao Charcoal ,Washed Brown-FSC |
| Style |
Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields