Selma Outdoor Chair – 226882-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
226882-004
Category: Outdoor Chairs
Tags: Cream, Four Hands, Outdoor Chairs, Venao Ivory, Faux Black Hyacinth
Description
Great texture for the great outdoors. Woven all-weather wicker forms a dark, hyacinth-like frame for a durable ivory seat cushion, creating a grand, shapely look and feel. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 11 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 23.37 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.71 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.643 m³ |
| Color | Venao Ivory, Faux Black Hyacinth |
| Material | 100% Olefin, 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 35.50″w x 27.50″d x 27.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 90.2 cm w x 69.8 cm d x 70.5 cm h |
Additional information
| Weight | 23.37 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 27.5 × 35.5 × 27.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Faux Black Hyacinth ,Venao Ivory |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields