Porto Outdoor Swivel Chair – 236754-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
236754-002
Category: Outdoor Chairs
Tags: Cream, Faye Sand, White Aluminum, Ivory Rope, Four Hands, Outdoor Chairs
Description
A beautiful rope-based design is woven across a durable, 360-swivel aluminum frame in a rich bronze finish. Topped with a wide cushion and throw pillow, all upholstered in 100% olefin, known for its UV-resistant, water-repellent and quick-drying abilities. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 25 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 54.45 lb |
| Volume (cu. ft.) | 26.42 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.748 m³ |
| Color | Faye Sand, White Aluminum, Ivory Rope |
| Material | 100% Olefin, Aluminum, 100% Polypropylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 35.00″w x 35.00″d x 35.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 88.9 cm w x 88.9 cm d x 89.5 cm h |
Additional information
| Weight | 54.45 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 35 × 35 × 35.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Faye Sand ,Ivory Rope ,White Aluminum |
| Style |
Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields