Portia Outdoor Rocking Chair – 227868-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
227868-003
Category: Outdoor Chairs
Tags: Black, Four Hands, Outdoor Chairs, Vintage Coal, Natural Black
Description
Based off a vintage shape, all-weather wicker seating brings dramatic curves to this statement-making rocking chair. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 27 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 60.19 lb |
| Volume (cu. ft.) | 28.78 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.815 m³ |
| Color | Vintage Coal |
| Material | 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.00″w x 37.00″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 71.1 cm w x 94.0 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 60.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 28 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Black |
| Detail Color |
Natural Black ,Vintage Coal |
| Style |
Traditional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields