Portia Outdoor Rocking Chair – 227868-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
227868-002
Category: Outdoor Chairs
Tags: Brown, Four Hands, Outdoor Chairs, Vintage Natural, PC Cane Brown
Description
Based off a vintage shape, all-weather wicker seating brings dramatic curves to this statement-making rocking chair. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 27 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 60.19 lb |
| Volume (cu. ft.) | 28.78 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.815 m³ |
| Color | Vintage Natural |
| Material | 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.00″w x 37.00″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 71.1 cm w x 94.0 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 60.19 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 37 × 28 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
PC Cane Brown ,Vintage Natural |
| Style |
Traditional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields