Portia Outdoor Occasional Chair – 106918-004
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
106918-004
Category: Outdoor Chairs
Tags: Brown, Four Hands, Outdoor Chairs, Vintage Natural, PC Cane Brown
Description
Strike a pose. All-weather wicker seating in a vintage natural finish curves for shapely intrigue, indoors or out. Cover or store inside during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 19 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 42.33 lb |
| Volume (cu. ft.) | 25.71 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.728 m³ |
| Color | Vintage Natural, PC Cane Brown |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.00″w x 34.00″d x 33.75″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 71.1 cm w x 86.4 cm d x 85.7 cm h |
| Material | 100% Polyethylene, Steel |
Additional information
| Weight | 42.33 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34 × 28 × 33.75 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Brown |
| Detail Color |
PC Cane Brown ,Vintage Natural |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields