Montecito Outdoor Chair – 233644-002
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
233644-002
Category: Outdoor Chairs
Tags: Concha Fog, Faux Black Hyacinth, Four Hands, Gray, Outdoor Chairs
Description
Cottage-inspired, faux hyacinth mimics its natural counterpart, with joint wrapping and texture for depth and character. Varied proportion for dimension. Upholstered in a UV-resistant, water-repellent, quick-drying fabric. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 14 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 30.16 lb |
| Volume (cu. ft.) | 23.17 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.656 m³ |
| Color | Concha Fog, Faux Black Hyacinth |
| Material | 100% Olefin, 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 32.50″w x 33.50″d x 32.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 82.6 cm w x 85.1 cm d x 81.3 cm h |
Additional information
| Weight | 30.16 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 33.5 × 32.5 × 32 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Gray |
| Detail Color |
Concha Fog ,Faux Black Hyacinth |
| Style |
Rustic |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields