Messina Outdoor Chair – 233663-003
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
233663-003
Category: Outdoor Chairs
Tags: Cream, Four Hands, Outdoor Chairs, Venao Ivory, Natural Teak-FSC, Chunky Charcoal Woven
Description
Traditional heritage shape on a grand scale. The outdoor chair is crafted from durable natural teak in a gorgeous, woven pattern highlighting the texture’s natural highs and lows. Oversized with deep-seated comfort for the ultimate outdoor lounge. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 36 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 79.81 lb |
| Volume (cu. ft.) | 53.29 cu. ft. |
| Volume (m³) | 1.509 m³ |
| Color | Venao Ivory, Natural Teak-FSC, Chunky Charcoal Woven |
| Material | 100% Olefin, Solid FSC®-Certified Teak, 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 53.50″w x 41.50″d x 34.50″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 135.9 cm w x 105.4 cm d x 87.6 cm h |
Additional information
| Weight | 79.81 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 41.5 × 53.5 × 34.5 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Chunky Charcoal Woven ,Natural Teak-FSC ,Venao Ivory |
| Style |
Transitional |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields