Merit Outdoor Chaise Lounge – 229407-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
229407-001
Category: Outdoor Chairs
Tags: Cream, Four Hands, Outdoor Chairs, Venao Ivory, Natural Teak-FSC, Tanned Aluminum
Description
The cane trend moves outdoors. Rattan-inspired woven panels accent a rounded chaise frame crafted of FSC®-certified teak. Thick rounded edge cushioning is covered in 100% Olefin, known for its UV-resistant, water-repellent, quick-drying abilities. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 28 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 62.17 lb |
| Volume (cu. ft.) | 27.47 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.778 m³ |
| Color | Venao Ivory, Natural Teak-FSC, Tanned Aluminum |
| Material | 100% Olefin, Solid FSC®-Certified Teak, Aluminum |
| Dimensions (Imperial, inch) | 28.00″w x 79.00″d x 16.00″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 71.1 cm w x 200.7 cm d x 40.6 cm h |
Additional information
| Weight | 62.17 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 79 × 28 × 16 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Natural Teak-FSC ,Tanned Aluminum ,Venao Ivory |
| Style |
Mid-Century Modern |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields