Maven Outdoor Swivel Chair – 235137-001
We have taken great care to provide you with information that is accurate and useful. Please notify us if you find an error and we will do our best to correct it. We ask that you contact us directly to confirm information about pricing, color, features, dimensions, availability and lead times.
SKU:
235137-001
Category: Outdoor Chairs
Tags: Alessi Linen, Faux Hyacinth, Cream, Four Hands, Outdoor Chairs
Description
Sustainably made with zero waste, luxurious Italian upholstery places a new and unique spin on indoor/outdoor seating, offering soft, durable fabric that’s highly resistant to sun, stains, mold and abrasion. Shell framing of faux hyacinth weaves for extra texture atop a 360-degree swivel. Cover or store indoors during inclement weather and when not in use.
Product Details
| Weight (kg) | 24 kg |
|---|---|
| Weight (lb) | 52.91 lb |
| Volume (cu. ft.) | 22.92 cu. ft. |
| Volume (m³) | 0.649 m³ |
| Color | Alessi Linen, Faux Hyacinth |
| Material | 100% Polypropylene, 100% Polyethylene |
| Dimensions (Imperial, inch) | 31.25″w x 34.75″d x 33.25″h |
| Dimensions (Metric, cm) | 79.4 cm w x 88.3 cm d x 84.5 cm h |
Additional information
| Weight | 52.91 lbs |
|---|---|
| Dimensions | 34.75 × 31.25 × 33.25 in |
| Brand |
Four Hands |
| Color |
Cream |
| Detail Color |
Alessi Linen ,Faux Hyacinth |
| Style |
Coastal Contemporary |
Questions About This Product?
"*" indicates required fields